Tvarohovo-pohánkové guličky

30.04.2013 21:32

Miška povedala, že je to jej detstvo. Ich mamina ich zvykla variť takmer každú sobotu. Tvarohové guličky, ako „sladký obed“. Krupica sa kedysi varila vo veľkom aj u nás, no tieto guličky nie, preto si ja idem robiť detstvo teraz :) Len s trochu upgrade verziou. Vymenila som obyčajnú krupicu za tú pohánkovú. Vzniká mlynským spracovaním pohánky, je prirodzene bezlepková a ľahko stráviteľná, s obsahom vlákniny, vitamínov, minerálov a rutínu s pozitívnym účinkom na srdce a cievy. A teda hodnotná a výživná pre deti aj dospelých. Práve kôli vláknine je toto jedlo veľmi sýte, a guličky sú „hutnejšie“ ako z bielej krupice. A aj keď finále možno vyzerá ako dezert, určite vás nasýti aj ako hlavný chod. Keďže sa do guličiek nepridáva veľa cukru, osladila som ich na tanieri bio čučoriedkovým džemom z Greentree cafe (zloženie je čučuriedky, jablkové pyré, pektín).

V lete, keď bude čerstvé ovocie k nim ale určite spravím nejakú sladkú ovocnú omáčku, napríklad jahodovú alebo ríbezľovú!

 

INGREDIENCIE:

250 g hrudkového tvarohu (1 balenie)

80 g pohánkovej krupice

1 vajíčko

Štipka soli

Cca 2 PL hnedého nerafinovaného cukru

 

Na posýpku:

Drvený ľan

Mleté vlašské orechy

Mandľové lupienky

Alebo čo doma nájdete :) Môžete ich posypať aj nasucho opraženou strúhankou, ja ju ale nepoužívam, preto som opražila všetky oriešky, ktoré som doma našla.

Plus roztopené maslo

 

POSTUP:

Vajíčko, pohánkovú krupicu a tvaroh zmiešame spolu (najlepšie rukou)

Vznikne nám krásne tvarovateľne cesto, z ktorého potom gúľame guličky. Z jednej dávky vznikne cca 15 väčších, odporúčam však robiť menšie. Tie veľké majú po uvarení trocha  tuhú konzistenciu. Hádžeme do vriacej vody a varíme cca 5-8 minút, po vyplávaní na vrch sú hotové.

Nasucho opražíme oriešky na posýpku.

Na záver polejeme roztopeným maslom a na tanierik pridáme džem alebo omáčku z čerstvého ovocia.

dobrú chuť!