Jabĺčkovo mrkvové raňajky s orieškami

11.01.2013 09:30

Postrúhané jabĺčko a mrkva sú moje raňajky už takmer rok a správam sa k tomuto jedlu priam kráľovsky a úctivo, pretože má obrovskú výživovú hodnotu a priznávam, som na sladké a hlavne ZDRAVÉ :). Nie je nič lepšie ako sa ráno naštartovať glukózou z ovocia. „Naštartovať“ myslím doslova, keďže náš mozog najviac pracuje v doobedňajších hodinách a na to, aby správne fungoval potrebuje glukózu. Naše telo je prispôsobené na prijímanie cukrov v prírodnej forme ovocia, zeleniny a celozrných obilnín. Práve tieto potraviny obsahujú glukózu a fruktózu, cukry ktoré vie náš organizmus rýchlo využiť. Preto je najlepšie konzumovať ovocie ráno a doobeda, kedy ho náš mozog najviac využije (poobede ho môže ukladať do tukových vankúšikov). Navyše, každý deň by sme mali skonzumovať aspoň 3 kusy čerstvého ovocia – ruku na srdce, koľko ste mali včera?

Nie je vôbec nutné, aby ste každý deň menili druh ovocia, náš imunitný systém je prispôsobený na tuzemské portaviny, čiže jablko, hruška, slivky, hrozno..Jablko je vo výžive poklad. Ak ho budete mať denne na jedálnom lístku, určite sa vyhnete mnohým chronickým zdravotným problémom. Jablko obsahuje až trinásť rozličných vitamínov  - A, B1, B2, B6, B12, C, E, K, kyselinu pantoténovú, niacín, biotín, kyselinu listovú a cholín. Prevažná časť týchto vitamínov sa nachádza v šupke alebo priamo pod ňou,preto  by sme mali jablká strúhať neošúpané. Jablko podporuje trávenie, bojuje proti infarktu aj stresu a je to potrava, ktorá nás chráni pred rakovinou. Podľa posledného výskumu amerických vedcov z Cornell University v New Yorku stačí, aby človek zjedol len jedno jablko denne a väčšina chorôb vrátane rakovinových ochorení má menšiu šancu ohroziť ho. Jablká totiž obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré ničia škodlivé látky spôsobujúce poškodenie buniek a sú príčinou mnohých chorôb.

Surová mrkva je považovaná za najbohatší zdroj provitamínu A, čiže karoténu. Okrem neho je bohatá aj na vitamíny B, C, D, E a K, z minerálov sú to vápnik, horčík, železo, fosfor, kremík a síra. Dávame ju už malým deťom, a rovnako dôležitá je aj pre budúce mamičky. Štandardne lekári odporúčajú zjesť minimálne jednu karotku denne, čím predídete napríklad rakovine pankreasu, čo potvrdil už nejeden výskum, tak isto sa vám zlepší zrak, hlavne videnie v šere a silný antioxidant betakarotén ochráni pred voľnými radikálmi. Navyše v prírodnej, nie tabletkovej forme nehrozí predávkovanie.

Sušené hrozienka obsahujú veľa draslíka a orechy potrebujeme preto, že sú pre naše zdravie veľmi cenné - Obsahujú správne tuky, prevažne z radov omega-6 mastných kyselín, niekedy aj omega-3. Orechy sú však veľký alergén, preto je nevhodné podávať ich deťom do veku 3 rokov. 

Vedci odporúčajú zjesť denne okolo 30 gramov orechov. Obsahujú totiž látky, ktoré bránia kôrnateniu tepien a prispievajú k udržaniu ich pružnosti. Teiž sú zdrojom antioxidantov a obsahujú vysokokvalitné bielkoviny, množstvo vitamínov a minerálov a vlákninu. Pravidelný príjem neveľkého množstva orechov dokáže znížiť riziko vzniku ochorení srdca, niektorých druhov rakoviny, cukrovky druhého typu a iných ochorení. Navyše neobsahujú žiadny glutén.

Med obsahuje veľmi veľa minerálnych látok a je to prebiotikum - nestráviteľná výživová zložka, ktorá stimuluje rast a aktivitu užitočnej črevnej mikroflóry a potláča potenciálne zhubné baktérie. Má antioxidačné, antimikrobiálne a prebiotické vlastnosti. Čím tmavší med, tým vyšší obsah antioxidantov.

No uznajte sami, ako takáto výživová bomba môže chýbať vo vašom jedálničku? :)

 • INGREDIENCIE: 1 porcia
 •  
 • 2 ks jabĺk
 • 1 ks mrkva
 • pomleté orechy
 • sušené hrozienka
 • med
 •  
 • POSTUP
 •  
 • Jabĺčka a mrkvu nastrúhame, jablko na väčšom strúhadle, mrkvu na jemnom strúhadle, zmiešame, posypeme orechmi a hrozienkami a nakoniec polejeme medom.