Celozrnný domáci mandľový chlebík

27.08.2013 19:50

Ste aj vy takí chleboví? Ja veľmi, zvlášť moja krvná skupina (A) si na chlieb a pečivo vyslovene potrpí J Bez celozrnného krajca natretého maslom, s plátkom syra a papriky si svoje raňajky už neviem predstaviť. Ale kde ten celozrnný zohnať?? V obchode si ho nekúpite. Kaiserky, sójové rožky, fit kocky, tekvicové pečivo – to veru s celozrnným nemá nič spoločné. A platiť takmer 50 centov za jedno hnedo prifarbené pečivo posypané 6timi tekvicovými semiačkami – to je naozaj ako zlý žart.

Hľadala som dlho, no kvalitné pečivo som nenašla. A po tom, ako som čítala o všetkých nasýtených tukoch, ktoré sa do trvanlivého pečiva pridávajú, transmastných kyselinách, o ceste, ktoré je zmrazené aj niekoľko mesiacov a potom nám ho v supermarketoch predávajú ako „čerstvé“, a tiež že ak sa staré chleby nepredajú – nechajú sa rozomlieť alebo rozmočiť vo vode a spraví sa z nich nové cesto – už len ťažko uverím, že ešte existujú poctivé pekárne. Malé neprežijú, a v tých veľkých nájdete len obrovské vrecia s hotovou zmesou plnou kadečoho, do ktorej sa pridá voda a vo formách sa pečie chlieb.

Priznávam sa, ja kváskový neviem piecť a ešte sa na to ani necítim J No platiť za nekvalitu v obchodoch odmietam. Kúpila som si domácu pekárničku – za 60-70 Eur už cez internet zoženiete celkom slušnú – a chlebík si pečiem uz vyše roka doma. Samozrejme, žiadne polkilové zmesy na chlieb nekupujem, neprotebujem v svojom domácom chlebíku „arómu, zahusťovadlo (xantánová guma), kypriacu látku (uhličitan sodný, fosforečnan sodný), sušené vajcia, soľ, protihrudkujúcu látka (uhličitan horečnatý)“!!! Vážne neviem, čo sú zač všetky tieto látky a o to práve ide. Ak ich nepoznáte, nejedzte ich!

Chlieb robím z celozrnnej múky, olivového alebo tekvicového oleja, trošku soli, trošku cukru, vlažnej vody, droždia a orieškov – od slnečnicových cez vlašké, ľanové až po mandle a lieskovce.

A stále ma vyjde menej, ako keď kažký deň kupujem kaiserky alebo iné zafarbené pečivo, ktoré nevydrží v chlebníku viac ako jeden deň, navyše o kvalite a podielu celozrnnej zložky sa nemusíme baviť. Chlieb z domácej pekárničky vydrží aj 5-6 dní ak ho skladujete v utierke a papierovom sáčku, alebo ho dovtedy nezjete J.

No a posledná vec – ani s tým jedením to nie je také easy J Je taký sýty, že aj dospelému mužovi (90kg – sorry Peťo) stačí jeden až dva krajce a je kompletne plný – a to najlepšie – minimálne tri a viac hodín. Takže na raňajky super – zasýti a zložené sacharidy poskytnú naozaj energiu postupne na dopoludnie.

Inak, ak vás to zaujíma, na tejto stránke som našla zloženie hlbokozmrazeného pečiva, tak si preverme, čo jeme:

 

https://www.i-potraviny.sk/zlozenie-vybranych-druhov-mrazeneho-peciva-tabulka-2/

 

 

INGREDIENCIE -1000 gramový chlieb

 

Potrebujeme pohár s objemom 300 ml:

3 PL olivového alebo tekvicového oleja

1 PL cukru

1 zarovnaná PL soli

4 a pol pohára celozrnnej špaldovej múky

400 – 450 ml vlažnej vody

2 KL sušeného droždia

Ľubovoľné semená a oriešky – ja pridávam celý pohárik J Omega 3 sú predsa najdôležitejšie. A nenechajte sa zmiasť, že keď dáte veľa orechov, chlieb bude príliš kalorický – práve naopak, oriešky obsahujú tie „dobré“ tuky, ktoré potrebujú naše nervy a mozog a ktoré sa neukladajú do tukových zásob.

 

 

POSTUP

 

Všetky ingrediencie nasypeme/nalejeme v tom poradí, ako sú napísané do domácej pekárničky, zapneme na program „celozrnný chlieb“ a pečieme podľa návodu. Využívam aj skrátený program – 2:30 h. A voňavá chrumkavá zdravá dobrota je na svete!